جزئیات وبلاگ

به افراد نیازمند کمک کنید

  • خانه / اخبار / کارآفرینی معلولین جسمی…
کارآفرینی معلولین جسمی و حرکتی چه نقشی در زندگی فرد دارد؟

کارآفرینی معلولین جسمی و حرکتی اهمیت بسیاری در زندگی معلولین دارد
معلولیت به معنی ناتوانی در انجام همه یا برخی از امور روزانه می باشد معلولیت ها معمولا یا مادر زادی هستند یا اکتسابی آموزش های اولیه در مورد کودکان مبتلا به معلولیت از اهمیت برخورداراست یاد گیری مهارت ها و آموزشهای کافی در آغاز زندگی بنیادی را برای ارتباط های هرچه بیشتر در محیط فراهم میسازد.

که این خود میتواندبه فرد کمک کند تا مهارت های شناختی زبانی و اجتماعی که برای موفقیت لازم است یاد بگیرد همه کودکان معلول به برنامه های آموزشی و درمانی یکسانی نیازمند نمی باشند.

بدین منظور احساس مسئولیت والدین و همراهی آنان و بهره مندی آنان از بینشها و معرفتهای لازم و ارائه آگاهی ها و آموزش های لازم به آنان در فرایند تربیت فرزندشان جزو ضرورت های اساسی است در همین راستا در کشور های مختلف دوره پیش دبستانی برای کودکان استثنایی از دو یا سه سالگی شروع مسشود و معمولا کودکان همراع والدین آموزش داده میشوند.

معلولین گروهی هستند که اغلب در معرض آسیب هایی چون ضعف دسترسی به فرصت های شغلی بی سوادی یا کم سوادی نداشتن درامد یا سایر مشکلات روحی و روانی قراردارند که در صورت تشدید آنها خسارات قابل تاملی بر پیکره اجتماع وارد خواهد شد دیدگاه بعضی از افراد به معلولین اینگونه است که توانمندی ندارند و سربار خانواده و دیگران هستند که این امر تاثیر خیلی بدی بر روحیه آنان دارد.

 

 

متاسفانه معضل بزرگ دیگری که در شهر رعایت نمیشود بحث مناسب سازی شهر برای رفت آمد معلولین است که همین مورد یکی از مشکلات کارآفرینی معلولین جسمی و حرکتی می باشد طبق اعلامیه سازمان ملل متحد در سال 1975 نیاز های معلولین در تمام مراحل برنامه ریزی اقتصادی و اجتماعی باید مدنظر باشد حال که از مشکلات و ضعف های موجود در زندگی معلولین سخن گفتیم باید این موضوع را در نظربگیریم که در بسیاری از موارد مشاهده شده که معلولین توان و ظرفیت تحمل مشکلات را بیشتر از یک فرد سالم (از نظر جسمی دارند) و حتی بیشتراز یک فرد سالم فعالیت میکنند.

در بند الف ماده 7 قانون حمایت از حقوق معلولین ادارات و ارگانها موظف هستند 3در صد از سهمیه استخدامی خود را در اختیار معلولین قرار دهند که این امر نقش بسزایی در کارآفرینی معلولین جسمی و حرکتی ، کارآفرینی نابینایان ، کارآفرینی ناشنوایان دارد اما متاسفانه اکثر ادارات و حتی خود سازمان بهزیستی به این قانون بی توجهی میکنند حال که با مشکلات معلولین در زمینه های مختلف آشنا شدیم دنبال راه کار هایی در جهت رفع این مشکلات هستیم.

کارآفرینی معلولین جسمی و حرکتی چه نقشی در زندگی فرد معلول دارد؟

کارآفرینی معلولین جسمی و حرکتی نقش بسزایی در کیفیت زندگی و افزایش اعتماد بنفس معلولین دارد.
برای اینکه با بحران بزرگ بیکاری مقابله شود وفرصتهای شغلی مناسب را شناخته، از نیروی خلاق استفاده شود کار افرینی بسیار تاثیر گذار است.
لازم به ذکر است تکنولوژی جدید نقش بسیاری در بهبود کیفیت زندگی معلولین وتوان بخشی و حتی کاهش آسیب ها دارد فضای اینترنتی مزایای زیادی برای کار افرینی ایجاد نموده است.

 

  • باعث سهولت در اموزش انلاین میشود
  • باعث سهولت در فروش انلاین میشود
  • اعث ایجاد محدودیت فضای حرکتی میشود
  • با مناسب سازی شهر سروکله نمیزنند

وحید رجبلو که به استیون هاوکینگ ایران معروف شده است از کار افرینان برجسته ایرانی است ودارای معلولیت 98 در صد می باشد و توانسته یک هزار شغل ایجاد کند.
سید محمد علی موسوی هم یکی از کار افرینان نمونه ایرانی معلول میباشد که 90 در صد کار کنان شرکت خود را از معلولین استخدام کرده است.

نیک وی اچیچ ملقب به مرد بدون دست و پا که از بدو تولد بدون دست و پا بود اما نیک وی آچیچ سخت تلاش کرد و به زندگی ادامه داد و هم اکنون موسسه زندگی بدون دست و پا را اداره میکند و از سخنران های بزرگ انگیزشی است که مردم را به تلاش و امید دعوت میکند.

آندره بوچلی که دچار فلج اطفال شد و در 12 سالگی بر اثر حادثه ای نابینا شد از موسیقی دانان نامدار ایتالیایی است و اثارش در کشور ایران هم منتشر شده است.
فریبا معصومی از کار افرینان معلول که بعد از 26 سال خانه نشینی با تلاش و همت بالا عروسسک و دست باف هایی بسیار زیبا میبافد و هنر کاموا بافی ملیله دوزی و عروسک بافی را اموزش میدهد
خانم معصومی در 200 نمایشگاه،50 سخنرانی شرکت نموده و برای 15 نفر شغل ایجاد کرده است.

میتوان با ایجاد فرصت های شغلی مناسب برای معلولان در رشد اقتصادی و اجتماعی کشور تاثیر گذاشت با توجه به ناتوانی های جسمی و یا روحی معلولان تحقق حقوق آنان از جمله حقوق فرهنگی با مشکلات و چالش هایی همراه بوده و برای رفع این موانع نیاز به راهکار های قانونی و اجرایی ویژه است .

همچنین توجه به آموزش معلولین در دوره خردسالی باعث به حداقل رساندن اسیب های جسمانی اجتماعی و اخلاقی فرزند معلول در تمام دوران زندگی اش میشود مشکلات محیطی و اجتماعی عمده ترین عامل انزوای معلولان و جانبازان است که با رفع آن میتوان زمینه مشارکت این افراد را در جامعه فراهم کرد.

گروه تکما به وسیله موسسات همسو با هدف حمایت و توانمند سازی اقشار اسیب پدیر جامعه خصوصا کودکان و معلولین فعالیت میکند شهر ابادان با توجه به جمعیت خود بالاترین امار معلولین را در کشور دارد
موسسه مهر معلولین ویانا از سال 1394 فعالیت خود را بصورت رسمی آغازنموده است این انجمن با هدف توانمند سازی و ایجاد فرصت های شغلی برنامه های فرهنگی ، آموزشی و درمانی برای معلولین را در دستور کار خود دارد

عمده اقداماتی که گروه تکما در راستای توانمند سازی و کارآفرینی معلولین جسمی و حرکتی انجام داده به شرح زیر است

  • ساخت و راه اندازی فروشگاه محصولات ارگانیک تکما که یکی از معلولین جسمی و حرکتی و یکی از معلولین ناشنوا در این فروشگاه مشغول به کار هستند
  • ساخت و راه اندازی کارگاه چوب تکما که یکی از معلولین جسمی و حرکتی تکما در این کارگاه مشغول کار هستند
    گروه تکما به دنبال افزایش مشارکت و گسترش کار افرینی معلولین توسط خودشان است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *